Borussia Dortmund’un “Okul” Kimliğini Üstlenmesi Ne Kadar Doğru?

Borussia Dortmund, Almanya gibi yetenek zengini bir futbol ülkesinde, akademiden yetiştirdiği oyuncularla en çok göze çarpan kulüp konumunda. Öyle ki sadece Almanya’da değil, aynı zamanda Avrupa’nın diğer ülkelerinden gelen oyuncular için da çok iyi bir okul olma özelliğine sahip. Ancak durum, bu başarılı Alman kulübü için ne kadar faydalı, bu kısım tartışılır görünüyor.

Özellikle bu sezon yaptıkları genç oyuncu transferleriyle (altyapıdan gelenleri de sayarsak) Borussia Dortmund, klişe bir ifadeyle adeta “lise takımı” haline geldi. Dembele, Guerreiro, Isak, Passlack, Merino, Pulisic, Emre ve geçen sezondan Weigl gibi isimler, kulübün yaş ortalamasını oldukça düşürüyor. Bu oyuncularla Dortmund, ligde şampiyonluk hayallerini geride bırakırken, ikinci olmak için mücadelesini sürdürüyor. Şampiyonlar Ligi’nde de çeyrek finalde, bir diğer genç ve dinamik ekip olan Monaco ile karşılaşacak.

Kağıt üzerinde veya bir başka deyişle FM oynuyor olsak, Dortmund kısa sürede bütün kupaları toplar diyebilirdik ama profesyonel futbol yaşantısında evdeki hesap, çarşıya uymuyor. Öncelikle, takımın aynı dönemde bu kadar çok transfer yapması ki ben sadece genç olanları yazdım (Gençler dışında Schürrle, Bartra, Götze, Rode, bir sağlam bir sakat yeni transfer gibi olan Reus…), kadronun uyum sağlamasını zorlaştırıyor. Bunun üstüne, Tuchel’in özellikle savunmada uyguladığı kaos futbolu, işleri genç oyuncular için daha da zor kılıyor.

Diyeceksiniz ki sen de ne karamsarsın, birkaç sezon içinde bu takım canavar gibi olacak. Gerçekten öyle mi olacak? Dembele’nin Dortmund’da kaç sezon oynamasını umuyorsunuz? Ya da Pulisic’in? Ya da Weigl’ın? Hepimiz biliyoruz ki bu oyuncular Dortmund’u bir basamak olarak görüyor. Peki Dortmund neden bu görevi üstüne almayı tercih ediyor? Evet bir okul olması güzel. Barcelona’nın da harika bir okulu var ama onların farkı, yıldızlarının çoğunu kaybetmiyor olmasıdır (Pique, Fabregas vb isimler gençken ayrılmış olsa da, takıma geri döndüler. Ayrıca onlar, ünlü olmadan ayrılmışlardı.) Oysa Dortmund gençleri parlatıyor ve kısa sürede kaybedeceğini biliyor. Bu açıdan Alman ekibi, dünyanın en fedakar takımı olabilir.

Bence Borussia Dortmund’un en kısa sürede kadro planlamasını değiştirmesi gerek. Dortmund bir Clairefontaine değil; başarıya endeksli, Avrupa’nın en kalabalık tribünlerine hitap eden bir futbol kulübü…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir