Real Madrid’in Almanya Kabusu

Birçoğumuz için Avrupa Kupaları dendiğinde akla ilk gelen yabancı takım Real Madrid olsa gerek. Toplamda 13 kez herhangi bir Avrupa Kupası’nı müzesine götüren ekip, bu yolda bir Orta Avrupa ülkesinden gelen takımlara karşı oldukça zorlu mücadeleler yaşadı. O ülke, Bayern Münih, Borussia Mönchengladbach, Borussia Dortmund ve Hamburg gibi takımların geldiği Almanya.

İspanya sınırlarını aştığımızda, Real Madrid’in Alman ekiplerine karşı şansı pek tutmamış tarih boyunca. Elbette bunun istisnaları var. Örneğin Glosgow’un Hampden Park stadı, tarihte 2 kez, Real Madrid’in bir Alman takımını mağlup edip Avrupa Şampiyonu olmasına ev sahipliği yaptı. 1960’da, tarihin en gollü finalinde Real Madrid, Eintracht Frankfurt’u 7-3 yenerken, 2002’de Bayer Leverkusen, İspanyol ekibe 2-1 mağlup olmaktan kurtulamamıştı bu ünlü stadda. Ancak Almanya’ya gittiğimizde, Real Madrid için işler pek iyi gitmemiş…

2013/14 sezonuna gelesiye dek (onu şimdilik hariç tutuyorum çünkü o bir istisna), Real Madrid Almanya’da oynadığı 25 Avrupa Kupası maçının yalnızca 1 tanesini kazanabilmişti (2000/01 sezonu grup karşılaşmasında Bayer Leverkusen’i 3-2 yenmeyi başarmıştı.). Bu 25 maçın 18’ini ise kaybetmişti. Geçen sezon oynadıkları Wolfsburg karşılaşmasını da dahil edersek (2-0 kaybetmişti Real Almanya’daki maçı), oynadıkları 11 Alman takımının 10’una en az 1 kez mağlup olmuştu İspanyol ekibi (Yenilmedikleri tek takım, Doğu Almanya’dan Carl Zeiss Jena).

İlk kez bir Alman ekibiyle karşılaşması, 1966/67 sezonuna denk geliyor Real Madrid’in. Son şampiyon olarak mücadele ettikleri turnuvada şimdilerde 2. ligde mücadele eden 1860 Münih’e 1-0 kaybetmiş. İspanyol ekibi, 1860 Münih ile bir daha hiç karşılaşmasa da, Münih şehrine birçok kez daha ziyarette bulunmuş. Yine 2014’ü hariç tutarsak, Münih’te Bayern’e karşı oynadığı 10 maçın 9’unu kaybettiğini görüyoruz.

Şunu da unutmadan ekleyelim: Real Madrid tarihinin en yüz kızartıcı sonuçlarından bazıları, yine Almanya’da başına geldi. 1980’de Keegan’ın Hamburg’una karşı alınan 5-1’lik yenilgi, ilerleyen yıllarda gelecek diğer hezimetlerin başlangıcını oluşturuyordu. 1981/82 sezonunda UEFA Kupası’nda rakip Kaiserslautern’di. İlk maçta elde ettiği 3-1’lik galibiyetle Almanya’ya gelen İspanyollar, henüz 17. dakikada 2-0 geriye düşmüş, maçı 8 kişi tamamlarken, sahadan 5-0’lık yenilgiyle ayrılmıştı. Bu sonuç, 1988/89’da Sacchi’nin Milan’ına karşı aldıkları aynı skorla birlikte, Avrupa Kupaları’ndaki en büyük hezimeti olmuştu.

Bu hezimetlerin bir diğeri 1985/86 sezonunda yaşanacaktı. Ancak bu kez işler farklıydı. Borussia Mönchengladbach karşısında Almanya’daki ilk maçı 5-1 kaybeden Real Madrid, evindeki maçı 4-0 kazanmış ve sonunda UEFA Kupası’nı elde etmişti. Bu eşleşme, Real’in Almanlara karşı iç saha ve dış sahadaki birbirinden 180 derece farklı performanslarına en iyi örneklerden birisiydi.

Gelelim Real Madrid’in Almanlarla eşleşmelerindeki en özel sezona. 2013/14 sezonunda Şampiyonlar Ligi’ni kazanmayı başaran Real, 2. turdan finale gelesiye dek sadece Alman ekipleriyle karşılaşmıştı. Sırasıyla Schalke, B. Dortmund ve Bayern. İşte Real’in şanssızlığını kırdığı eşleşme de Schalke ile olandı. Daha önceki kötü istatistiği yalancı çıkartmak istercesine, Real o maçı 6-1 kazanmıştı. İspanyolların bir sonraki turda rakibi, geçen sene onları farklı mağlup eden B. Dortmund olmuştu. Yine Almanya’daki maçı kaybetse de, turu geçen bu kez Madrid ekibiydi. Yarı finalde ise asıl şaşırtıcı olan sonuç gerçekleşiyordu. Bugüne dek deplasmanda hiç mağlup edemediği Bayern’i, Münih’te 4-0 ile geçmeyi bilmişti.

2014/15 sezonunda 2. turda rakip yine Schalke’ydi. Almanya’da gülen taraf İspanyollar olsa da, 2. maçta Schalke neredeyse bir mucizeye imza atıp Real’i elemenin eşiğine gelmişti. 4-3’lük Schalke galibiyeti, tura yetmemişti. 2015/16’da ise, tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Wolfsburg, Real’in karşısına çıkmıştı. İlk maçta Almanlar, geleneği bozmamış ve İspanyolları evine 2-0’lık yenilgiyle uğurlamıştı. İspanya’da Cristiano Ronaldo sazı eline alınca, turu geçen Madrid ekibi olmuştu.

Bu sezon ise şimdiye dek grupta B. Dortmund ile mücadele etti ve her iki maç da 2-2’lik beraberlikle sonuçlandı. Çeyrek finalde rakip, Real’in korkulu rüyalarından Bayern Münih oldu. İlk maç Almanya’da olacak. Real’in bu sezon ligde aldığı 2 yenilgi de deplasmanda. Şampiyonlar Ligi’nde ise, 3 maçta sadece 1 galibiyet alabildi. Bayern ligde şampiyonluğa koşarken, birkaç maç kaybetme kredisine sahip. Oysa Real Madrid, Bayern eşleşmesiyle birlikte ligde Atletico Madrid ve Barcelona maçlarını oynamak zorunda kalacak. Yaşayacağı puan kayıpları, ligi kaybetmesine yol açabilir.

Tarihin tozlu sayfalarına kısa bir gezinti yapmış olduk bu vesiyleyle. Elbette takımların şu anki form durumları önemli olan ama bu kadar bariz bir tablonun yeniden oluşmaması için de ortada güçlü sebepler yok. Bayern ne kadar istikrarlıysa, Real de o kadar istikrarsız. Bakalım eşleşmede gülen taraf kim olacak?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir