Galibiyeti Hak Edenler: Bölüm 1

Bu yazı dizisinde, ne kadar iyi oynamış olurlarsa olsunlar, takımlarının maçı kazanmasını sağlayamayan oyuncu performanslarına değineceğiz. Geçmişi yeniden yazma şansına sahip değiliz ancak hiç değilse yıldız futbolcuların hakkını verebiliriz.

1. İlk hatırlayacağımız performans, 1991 Avrupa Süper Kupası’nda Manchester United’a karşı Kızılyıldız formasıyla mücadele eden Dejan Savicevic’e ait.

O yıl Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonu Kızılyıldız olurken, Süper Kupa’da rakibi, Kupa Galipleri Kupası’nı kazanan Manchester United olmuştu. Savicevic maç boyunca İngilizleri peşinde koşturmuş, gollük paslar vermiş, rakip kaleyi yoklamış ancak bir türlü sonucu değiştirememişti. Maç, İngiliz ekibin 1-0 üstünlüğüyle sona ermişti.

2. 1998 Kıtalararası Kupa finalinde Vasco ile Real Madrid karşılaşmıştı. Vasco’da en çok ilgi çeken oyuncu, sol kanatta oynayan Felipe’ydi. İlk yarıda daha çok pasör özelliğini gösterse de, ikinci yarıda sazı eline almış, şutları ve driplingleriyle Real savunmasını epey terletmişti. Ancak Felipe’nin emekleri sonuç vermemiş, maçı Real Madrid 2-1 kazanmıştı.

3. Bu bölümün son performansı olarak, Rüştü’nün 2002 Dünya Kupası yarı finalindeki oyununu eklemeyi uygun gördük. Milli takımımızın en büyük başarısı olan Dünya üçüncülüğünde en büyük pay sahiplerinden biri, hiç şüphesiz Rüştü’ydü. Turnuvada onu Barcelona’ya taşıyacak bir performans ortaya koyan kaleci, yarı final maçında sambacıların şutlarına karşı kalesini canla başla korumaya çalışmış, ancak Ronaldo’nun sekerek gelen şutuna engel olmayı başaramamıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir