Pek Fazla Bilinmeyen Cristiano Ronaldo

Real Madrid tarihinin en golcü oyuncusu, hayatı neredeyse hep göz önünde olan Cristiano Ronaldo’nun bile pek fazla bilinmeyen yanları var. Gelin bu müthiş futbolcuyu daha yakından tanıyalım.

  • 3 defa Ballon d’Or ödülünü kazanmış olan Cristiano dos Santos Aveiro’yu Cristiano Ronaldo olarak bilmemizin bir sebebi var: Babası ABD eski başkanlarından Ronald Reagan’ın büyük bir hayranıymış. Bu yüzden oğluna onun ismini vermeye karar vermiş ve Cristiano, Ronaldo olmuş.

  • 2003 yazında Manchester United’a transfer olmadan önce Liverpool’a transferi gündeme gelmiş. Ancak, Gerard Houllier’in açıklamasına göre, takımdaki maaş skalası yüzünden bu transfer gerçekleşmemiş. Gelin Houllier’e kulak verelim: “Onu Toulon turnuvasında seyrettim. Daha sonra onu transfer etmek istedik ancak takımdaki maaş skalası, onun istediği ücretin dışındaydı. Manchester United Sporting ile oynadıktan sonra Alex Ferguson onu transfer etti. Ben soyunma odasında sorun yaşayacağımızı düşündüğüm için maaş dengesini korumayı amaçladım. Eğer onu almış olsaydık kupalar kazanabilirdik ama o zaman bizde de iyi oynayan Harry Kewell vardı.”
  • Cristiano’yu o dönemde isteyen tek takım Liverpool değildi. Arsenal de onu istemişti ancak onu ikna eden Manchester United olmuştu. Wenger bu olayı şöyle anlatıyor: “Ronaldo bize gelmeye yakındı. Sırtında 9 numaranın yazılı olduğu Arsenal forması bile hazırdı. Daha sonra olan şu ki Sporting ile iyi ilişkileri olan Carlos Queiroz Manchester United’a geçti ve Ronaldo’yu ikna etti.
  • Ronaldo, hepimizin bildiği gibi CR7 olarak anılıyor. Ancak CR28 de olabilirdi. Manchester’a geldiğinde forma numarası olarak 28’i isteyen Ronaldo, kulüp efsaneleriyle özdeşleşmiş olan 7 numarayı almak istemiyormuş. Alex Ferguson ise ona güven vermiş, 7 numaranın hakkını rahatlıkla verebileceğini belirttikten sonra Ronaldo da ikna olmuş. Sonrasını hepimiz biliyoruz. Usta hocadan derslik bir karar!

  • Cristiano’nun annesi Maria Dolores dos Santos Aveiro, Real Madrid’i tutuyormuş. Oğlunu eflatun-beyazlı forma içinde görmek onun için çok önemli olmalı. Bununla birlikte İspanya’nın annesine daha yakın olması, Ronaldo’yu Madrid’e getiren etkenler olmuş. Anne için neler yapılmaz ki?
  • 6 Temmuz 2009: Cristiano’nun Santiago  Bernabeu çimlerine çıktığı gün. O gün stadyumda 80 binden fazla taraftar toplanmıştı. Bu o güne kadar ulaşılan en yüksek sayı. Ronaldo’dan önceki rekor ise, 1984’de Napoli’yi  ayağa kaldıran Diego’ya aitti (yaklaşık 75 bin kişi).
(Kaynak: Dailymail)
(Kaynak: Dailymail)
  • Cristiano’nun en iyi saklanan sırlarından birisi, 17 Haziran 2010’da doğan oğlu Cristiano Jr’ın annesinin kimliği. Kimileri taşıyıcı anne iddiasında bulunurken, kimilerine göre de anne bir garson. Bildiklerimiz, 6 yaşındaki çocuğun ABD’de dünyaya geldiği ve Ronaldo’nun açıkladığına göre annenin Portekizli olduğu.
  • 15 yaşındayken yaşadığı bir kalp rahatsızlığı yüzünden futbolu bırakmakla yüz yüze gelmiş. Koşmadığı zaman bile kalbi çok hızlı atıyormuş. Doktorlar, bir tür lazerle sorunu tedavi etmiş. Birkaç gün sonra da antrenmanlara başlamış.
  • Cristiano okuldaki popüler çocuklardan birisiymiş ancak bu durum, öğretmeniyle yaşadığı olayda ona yardımcı olmamış. Öğretmen Cristiano’nun Madeira aksanıyla ve ailesinin maddi durumuyla alay edince, genç Ronaldo da ona sandalye fırlatmış ve ceza almış.
  • Doğduğu yer alan Funchal’da Museu CR7 adında kazandığı ödüllerin, fotoğraflarının ve onunla ilgili daha birçok şeyin bulunduğu bir müze yer almakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir